A Perfect Beginning

Franklin County Settler's Map
Companion

Alphabetical and Chronological Index

to

A Settlement Map of Franklin County

Made for the Franklin County Historical Society:

Names and Locations of Many of the Early Settlers

in the area from 1786 to 1886 

 

The Settlement Map of Franklin County, VA, was prepared for the January 1, 1976, Bicentennial Celebration.   Great credit for this map is given to Mrs. Gertrude C. Mann, Historian and Researcher of the Franklin County Historical Society, and J. R. Hildebrand, Cartographer, and George A. Kegley, Researcher.


The map was prepared in conjunction with the Roanoke Valley Historical Society.   Maps can be purchased through the Franklin County Historical Society.  To view a copy of the Settlement Map, Click Here.



NOTE TO THE READER:

This publication is meant to provide an alphabetical and chronological index to the Franklin County Settlement Map. It does not provide original or additional research.


For those settlers where no date is provided, I have identified the location as near as possible.


It should also be noted that while the original map indicates that settlers are listed from 1786 to 1886, in actuality they are listed from 1743 to 1850.





This publication has been provided by

          Rebecca R. Dyer Copyright 2001  Compiled 2001 by Rebecca R. Dyer


Table of Contents


Settlement Information 3

Formation of VA Counties 4-5

First Justices of the County of Franklin 6

First Officers for the County of Franklin 6

Alphabetical Index 7-23

Chronological Index 24-40

Churches 41

Iron Works 41

Meeting Houses 41

Mills 41

Mines 42

Post Offices 42

Schools 43

Stage Stops 43

Stores 43


3.  Settlement Information

The General Assembly of VA passed an act of Nov 1738 (William W. Hening, The Statutes at Large. . .of VA, Vol. V [Richmond: by George Cochran, 1822], p58), designed to encourage settlement by offering tax-free status for 10 years to those who would settle “upon the Roanoke River, on the South branch (Dan River) of the same, above the fork, . . .and the lands lying between.

” This incentive attracted settlers in large numbers.


As settlement of the Colony extended westward, new counties were formed for the convenience of the inhabitants.   When Pittsylvania was formed in 1767, the lists of tithables numbered 938 whites and 316 slaves, giving a total of 1,254 (NOTE:  The first tithables did not include white women unless they were widowed or head of household, or white children under the age of 16.).
In 1773, the lists numbered 2,198, showing the rapid increase in settlement.


The end of the American Revolution and the organization of state governments brought forth a system of authority that was different in many ways from the colonial one it replaced.  Among these differences were the terms under which vacant land was distributed to those applying for it.  The Colonial Land Office in Williamsburg had closed in 1775 with the collapse of royal authority following Lord Dunmore’s flight.

To replace it, a State Land Office was created by the General Assembly in an act of May 1779 (Ibid. Vol. X, p50).  Under the new act, rights to land based on importation were disallowed entirely, except in instances where such rights had been certified prior to passage of the act in question (Ibid. p37).

Also recognized was the validity of warrants issued prior to the Revolution but which had not yet been carried to a grant. In addition, a new series of state warrants was authorized.   Issue was to begin 15 Oct 1779, and they were to be recorded in the surveyors’ entry books at the time of validation (Ibid. p52).

Several series of registers of these warrants have survived, beginning with warrant number 1-23,082 (15 Oct 1779 - 24 Dec 1783).  Originally part of the records of the Register of the Land Office, they are now part of the holdings of the Archives Division, VA State Library.


Source: Chiarito, Marian Dodson, Entry Record Book 1770-1796 (Land Entries in the Present VA Counties of Pittsylvania, Henry, Franklin, and Patrick), reprinted by Iberian Publishing Company, Athens, Georgia, 1996.



4-5  Formation of Counties of VA 

from

Charles City County, est. 1634

to

Franklin County, est. 1785


Source: The Hornbook of VA History, A Ready Reference Guide to the Old Dominion’s People, Places, and Past, Fourth Edition, Edited by Emily J. Salmon and Edward D. C. Campbell Jr., The Library of VA, Richmond, 1994


Charles City County was named for Charles I of England and was one of the eight shires established in 1634. Its area is 204 square miles, and the county seat is Charles City. Population 6,282.


Prince George County was named for Prince George of Denmark, husband of Queen Anne of England. It was formed from Charles City County in 1702. Its area is 276 square miles, and the county seat is Prince George. Population 27, 394.


Brunswick County was named for the duchy of Brunswick-Lunenburg, one of the German possessions of George I. It was formed in 1720 from Prince George County, but, because of the sparse population, county government was not organized until 1732. In the latter year Brunswick County was enlarged by the addition of parts of Surry and Isle of Wight Counties. Its area is 579 square miles, and the county seat is Lawrenceville. Population 15,987.


Lunenburg County was named for George II, duke of Brunswick-Lunenburg, a German possession of England’s Hanoverian kings. It was formed from Brunswick County in 1745. Its area is 443 square miles, and the county seat is Lunenburg. Population 20,235.


Halifax County was named for George Montagu Dunk, second earl of Halifax, who was president of the Board of Trade from 1748 to 1761. It was formed from Lunenburg County in 1752. Its area is 805.7 square miles, and the county seat is Halifax. Population 29,033.


Pittsylvania County was named in honor of William Pitt, first earl of Chatham, a great English statesman. It was formed from Halifax County in 1766. Its area is 982.89 square miles, and the county seat is Chatham. Population 17,473.


Bedford County probably was named for John Russell, fourth duke of Bedford, who, as secretary of state for the southern department from 1748 to 1751, had general supervision of colonial affairs. It was formed from Lunenburg County in 1753, and parts of Albemarle and Lunenburg Counties were added later. Its area is 764 square miles, and the county seat is Bedford. Population 45,656.


Henry County was named for Patrick Henry, revolutionary leader and first governor of the commonwealth of Virginia. It was formed from Pittsylvania County in 1776. Its area is 385 square miles, and the county seat is Martinsville. Population 56,942.


Patrick County, like Henry County, was named for Patrick Henry. It was formed from Henry County in 1790. Its area is 469 square miles, and the county seat is Stuart. Population 17,473.


Franklin County was named for Benjamin Franklin and was formed from Bedford and Henry Counties in 1785. Its area is 711.5 square miles, and the county seat is Rocky Mount. Population 39,549.


Floyd County was named for John Floyd, governor of Virginia from 1830 to 1834.   It was formed from Montgomery County in 1831, and part of Franklin County was added later.  Its area is 383 square miles, and the county seat is Floyd. Population 12,005.





6- The First Justices for the County of Franklin, 1786

Thomas Arthur

Spencer Clack [not listed on map]

John Gipson

Moses Greer

Robert Hairston

Swinfield Hill

Hugh Innes

John Rentfro [not listed on map]

Jonathan Richardson

Peter Saunders

John Smith

Robert Woods




6- The First Officers for the County of Franklin, 1786

Robert Woods Sheriff

Stephen Smith Clerk of the Court

Peter Saunders County Lieutenant

Hugh Innes Colonel of Militia and Coroner

Robert Williams State’s Attorney for Franklin County

John Dickinson Surveyor


{pages 7-23}

-A-

Abraham and Luke Abshire [1793]

Richard Adams [1746]

William Keen Adams Store [S of NOVELTY]

Walter Aday [1783]

Joshua Agee [1779]

James Akers [listed on border]

William Akers

Nicholas Alley [1747]

James Altick [S of Clowers Knob]

John Anderson [1766]

John Anderson [Grassy Hill]

Peter Angle [1805]

William Armstrong [NE of FERRUM]

Samuel Arrington [1789]

John Arthur [S of Simmons Gap]

John Arthur [Foul Ground Crk]

Thomas Arthur [1774]

-B-

Ore Bank [1779]

Richard Bailey [1778]

Daniel Barnhart [1795]

William Bartee [1780]

Isaac Bates [1773]

David & Joshua Barton [nr Buffalo Gap]

Philip Beard [1783]

Paul Beck [1777]

George Beheler [1787]

Abner Bennett [1837]

Benjamin Bernard [listed on border]

John Bernard [N of PENHOOK]

Walter Bernard [NE of FERRUM]

John Biby [1770]

Elisha and Isham Blankenship [1762]

Thomas Bohannon [SYDNORSVILLE]

Richard Boitnott [nr Maggoty Crk]

Joseph Bolling [1791]

Jacob Boone [1785]

Moses Booth [Lynville Mt]

John Boothe [nr Hales Ford, Boothe Tobacco Factory]

Peter Boothe [listed on border]

Daniel Bowman [below Site of Germantown]

John Bowman [listed on border]

Allen Bratcher [nr Carter Island Ford]

William Brizendine [N of UNION HALL]

William Brooks [NW of UNION HALL]

Billy Brown Tobacco Factory [S of NOVELTY]

William Brown [1771]

Charles Brubaker [1782]

Burrought Plantation [NW of SCRUGGS]

Juggs “Juggie” Burton [E of HENRY]

John S. Burwell [S of Jack’s Mt]

William A. Burwell [1802]

Francis Byrd [1747]

Joseph Byrd [1755]

-C-

Samuel Cabell, Dr [W of SCRUGGS]

William Caldwell [1745/not listed on map]

William Callaway [sic] [1808]

James Calloway [1779]

William Calloway [1762]

William Cannaday [1786]

John Cannon [1745/not listed on map]

Henry Carper [1803]

Moses Carper [listed on border]

Bailey Carter [nr Reed Crk]

N. Cassell [N of SYDNORSVILLE]

William Cavanaugh [1755]

Thomas Charter [1791]

George Chastain [1801]

James Chitwood [1762]

Edward Choate [1780]

Sebret Choate [1780]

Tully Choice [1753]

Nathaniel Claiborne [S of BONBROOK]

John Cliburn [Grimes Crk]

William Clay [N of UNION HALL]

George W. Clement, Dr [S of NOVELTY]

Peter Coger [1797]

John Cole [1745]

Mark Cole [1747]

Mark Cole [1748]

Stephen Cole [NE of FERRUM]

Benjamin Cook [Crab Crk]

William Cook [nr Pigg Riv Church]

William Cook [1755]

James Cooley [1749]

Adam Coop [1781]

Arthur Cooper [1779]

Charles Cooper [listed on border]

Elles Cooper [SW of FERRUM]

Peter Copeland [1770]

William Crabtree [1762]

Thomas Craig [Turkeycock Mt]

John Craighead [1783]

William Crump [S of NOVELTY]

-D-

Charles Davis [listed on border]

David Davis [1840]

Joseph Davis [1780]

Joseph David [Brown Hill]

William Davis [1777]

Isaac DeHaven [NW of UNION HALL]

Samuel Dent [1787]

Lewis Deweese [1771]

Washington Dickenson Store [S of NOVELTY]

John Dickinson [1779]

Henry Dillard, Dr [S of Old Glade Hill]

Peter Dillard [listed on border]

William Dillingham [1758]

James Dillon [1755]

Jesse Dillon [1773]

William Ditto [1749]

John Divers [1782]

Nathaniel Dixon [bet Beards & Nicholas Crks]

Miller Doggett [1777]

Richard Doggett [1761]

Daniel Donahoe [1747]

John Donelson [E of ROCKY MOUNT]

Hartman Doran [nr Crowell Gap]

James Doran [1755]

Joshua Doss [1793]

John Doughton [1779]

Ezekiel Dowdy [1799]

Gwynn Dudley [Foul Ground Crk]

Thomas Dunn Home [N of Turkeycock Mt]

-E-

Jeremiah Early [W of ROCKY MOUNT]

John Early [NW of KENNETT]

Jubal Early, Gen, birthplace [NW of KENNETT]

Richard Edmondson [Foul Ground Crk]

Peter Elliott [1746]

Amos Ellison [nr Liberty Meeting House, BURNT CHIMNEY]

John Ellis [1765]

Stephen English [1797]

Elisha Estes [Turkeycock Mt]

Rhoda Evans [1761]

William Evans [1780]

-F-

Thomas Farley [N of TAYLORS STORE]

Alexander Ferguson [1773]

John Ferguson [NE of FERRUM]

William Ferguson [1779]

John Finney [1788]

Peter Finney [nr Finney Br Crk]

John Fishburn [1797]

John Fishburn [1803]

Samuel Fishburn [listed on border]

Abraham Fitter[?] [1782]

James Flora [Buck Run, N of DUGWELL]

John Forbes [N of PENHOOK]

Thomas Fowler [Cahas Mt]

Robert Frazier [Fork Mt]

John French [1793]

Robert French [bet Little Crk and Mill Crk]

-G-

Peter Gearhart [1777]

Peter Guerrant [1805]

John Gibson[sic] [1777]

John Gipson [1779]

Thomas Gill [1747]

Peter Gilliam [S of BURNT CHIMNEY]

David Goode [1812]

Archibald Graham, Rev [Turkeycock Mt]

William Gray [1743/not listed on map]

John Greer, Dr [N of SYDNORSVILLE]

Moses Greer [SW of GOGGINSVILLE]

Joseph Greer [1782]

William Griffith [1755]

William Griffith [1784]

John Grimes [1755]

Robert Grimmet [1785]

Edgecomb Guilliams [1787]

John & Thomas Guthrey [1749]

-H-

Richard Hail [N of PENHOOK]

Nicholas Haile [1760]

Nicholas Haile [S of Lynville Crk]

Robert & Samuel Hairston [HENRY]

Samuel Hairston [nr Pigg Riv Church]

John Hale [N of Turner Crk]

John Hale [1798]

Thomas Hale [1804]

Thomas Hale, Capt [nr Pigg Riv Church]

Isham Hall [1760]

John Hall [1766]

Thomas Hall [1746-1747]

William Hall [1750]

Benjamin Hancock [1788]

John Hancock [listed on border]

John Handy [1780]

John Harger [1779]

Conrad Harkrader [above Bunker Hill]

Robert Harvey [1795]

Robert Harvey [S of GLADE HILL]

John Haynes [1777]

Stephen Heard [1776]

William Heath [S of Payne Mill]

Thomas Helm(s) [nr. CALLOWAY]

Thomas Helm(s) [S of BOONE MILL]

Samuel Henderson [Payne Crk]

Francis Hill [above Canton Crk Church]

Robert Hill [1748]

Robert Hill [1750]

Swinfield Hill [1777]

Thomas Hill [1746]

Patrick Hix [1803]

Robert Hodges [1747]

Grimes Holcomb [1779]

John Holland [Foul Ground Crk]

Peter Holland [nr Foul Ground Crk]

William Holloway [1763]

John Hook Home [S of Indian Run]

Robert Hooker [1747]

Charles Hopkins [1810]

William Hopkins [listed on border]

Moses Hudgins [nr Mt Airy Church]

John Huff [1780]

Stephen Hunt [1779]

Thomas Hunt [1785]

William Hunter [1779]

William Hunter [E of Town Crk]

Ira Hurt [1850]

-I-

Hugh Innes [1763]

Hugh Innes [1792]

-J-

Spencer James [nr Roaring Run and Brogan Br]

Waddy James, Col [1809]

Thomas, John & William Jamison [1779]

Lewis Jenkins [1780]

John Johnson [1763]

Patrick Johnson [1749]

David Jones [1777]

John Jones [1777]

John Jones [1784]

Robert Jones [TWO 1747 Land Grants]

Robert Jones [1752]

Thomas Jones [nr Pigg Riv Church]

Thomas Jones, Capt [1777]

-K-

William Keeney [1850]

William Kelly [1768]

Ludowick Kesler [bet White Oak Bottom and Red Valley]

Henry Kinsey [1784]

John Kinsey [1779]

John Kirby [1757]

-L-

Henry Landes [below Bunker Hill]

Samuel Langdon [1795]

Jno. Lavinder [1801]

Thomas Lavinder [listed on border]

Jesse Law [E of GLADE HILL]

Henry Law [E of GLADE HILL]

John Law Sr [1790]

John Law [listed on border]

John Lawrence [Turkeycock Mt]

Andrew Lazena [1774]

Stephen Lee [1777]

Robert Lilley [1794]

John Linus [1746]

Thomas Linus [1755]

Linville Brothers [Lynville Mt]

Thomas Livesay [N of GOGGINSVILLE]

John Lumsden [1778]

Phillip Lybrook [1795]

Elisha Lyon [1783]

-M-

Laughlin McGrady [1762]

Nora McGuffin [N of Providence Church]

Jacob McNeil [SE of GOGGINSVILLE]

James McVey [1786]

Hugh McWilliams [1780]

Martin MaGhee [1810]

James Martin & Robert Woods [1749]

James A. Martin [listed on border]

William Martin [1786]

John Mason [1747]

John Mason [1749]

Robert Mason [1779]

Michael Mattox [1789]

Robert Mavity [1777]

William Mavity [1777]

William Maxey [1754]

William Meade [1778]

William Meade [1780]

Joel Meador [Grimes Crk, Turners Ford]

Stephen Meador [BONBROOK]

John Menefee [ROCKY MT]

William Menefee [nr Old Pleasant Hill Church

Jacob Miller, Rev [Payne Crk]

Samuel Miller [1784]

John Mills [S of Simmons Gap]

William and Samuel Mills [below Slings Gap]

Archibald & Richard Mitchell [1791]

Samuel Montgomery [listed on border]

Joseph Moore [S of KENNETT]

David Morgan [N of PENHOOK]

Lewis Morgan [1755]

Jeremiah Morrow [1747]

Mordecai Moseley [1780]

John Mullins [1777]

William Mullins [1773]

John Murphy [1771]

-N-

Jacob Naff Post Office [W of Murrays Gap]

Sebastian Naff [listed on border]

Hugh Nelson [listed on border]

John Noftsinger [1794]

William Nowlin [ENDICOTT]

William Nowlin [S of Jack’s Mt]

-O-

John O’Brien [TWO 1779 Land Grants]

Conrad Overlies [1767]

John Oyler [nr Edwardsville P.O.]

-P-

Samuel Packwood [1780]

Thomas Parker [S of BURNT CHIMNEY]

Robert Pasley [1801]

Jacob Pate [E of Roanoke (Staunton) Riv]

Matthew Pate [1764]

Samuel Patterson [E of SYDNORSVILLE]

Samuel Patterson [1761]

Meshach Perdue [1774]

Jacob Peters [listed on border]

Israel Pickins [1745/not listed on map]

Joseph Pickleheimer [1783]

John Pinkard [1778]

Michael Plaster [1781]

James Poteet [both sides of Carolina Rd]

Robert Powell [listed on border]

Thomas Preston [1771]

Joseph Shores Price [1789]

Daniel Prilliman [sic] [1770]

Jacob Prilliman [sic] [1773]

Jared Pruett [1778]

Robert Prunty [1777]

Robert Pusey [1749]

Robert Pusey [1761]

-R-

Joel Ragland [1777]

John Ramsey [1751]

Thomas Ramsey [1751]

Brett Randolph [1746]

Richard Randolph, Col [1746]

Richard Randolph [1746-47]

Richard Randolph [1747]

Benjamin Rea [Lynville Mt]

Michael Real [1777]

James Rentfro [1751]

Joseph Rentfro [1747]

Moses and William Rentfro [nr RETREAT]

William Rentfro [1747]

William Rentfro [1769]

Benjamin Richards [below Five Mile Mt]

Edward Richards [1758]

Amos Richardson [1751]

John Richardson [1771]

Jonathan Richardson [1771]

Turner Richardson [1779]

Frederick Rives [S of Old Glade Hill]

William Robertson [1782]

William Robertson [1796]

Thomas Rogers [ENDICOTT]

Daniel Ross [nr Hairston Furnace]

Owen Ruble [1777]

Darby Ryan [Jamisons Knob]

Adam Ryherd [Kemp’s Ford, N of UNION HALL]

-S-

John Sample [W of TAYLORS STORE]

David Saunders [S of SCRUGGS]

Peter Saunders [nr. Pigg Riv Church]

Peter Saunders [1767]

Nathan Sellers [above Five Mile Mt]

John Shively [1810]

Jeremiah Shrewsbury [Foul Ground Crk]

Charles Simmons [1772]

Stephen Sink [N of GLADE HILL]

Easom Sloan Mill [NW of FERRUM]

John Smith [1771]

John Smith, Col [nr Foul Ground Crk]

David Smith [1779]

Samuel Smith [S of SCRUGGS]

Stephen Smith [listed on border]

Wyett Smith [SYDNORSVILLE]

John Snead [1787]

Daniel Spangler [1792]

James Standefur[sic] [1756]

Luke Standefur[sic] Stage Stop [NW of ROCKY MOUNT]

John Stanley [1787]

Joshua Stanley [1780 or 1788?]

Reuben Stanley [1762]

William Stanley [N of HENRY]

John Starkey [1778]

George Staton [1788]

Robert Stockton [1791]

William Stephenson [S of BONBROOK]

Joseph Stout [1773]

Samuel Sullivant [S of NOVELTY]

Philemon Sutherland [1779]

Nathan & William Swanson [Big Bull Run]

William Swanson [1787]

-T-

Charles M. Talbot [1780]

Matthew Talbot [1763]

Richard M. Taliaferro [listed on border]

Caleb Tate [listed on border]

William I. Tate School [S of NOVELTY]

Henry Taylor [TAYLORS STORE]

Skelton Taylor [TAYLORS STORE]

Joseph Teel Mill [N of GOGGINSVILLE]

William Tharp [E of Thorp Crk, nr Buffalo Mt]

Thomas Thompson [1794]

Luke Thornton [1780]

Reuben Tinsley [listed on border]

William Toney [1774]

William Trent [E of GLADE HILL]

Stephen Trigg [1795]

John Troup [nr Easom Sloan Mill, Buffalo Mt]

George Turnbull [BONBROOK]

James Turner [N of Turner Crk]

John Turner [1746]

John Turner [ENDICOTT]

Joseph Turner [1778]

Roger Turner [1746]

Shadrach Turner [listed on border]

James Turpin [1747]

John C. Tyree [S of GLADE HILL]

-U-

Samuel Underwood [1787]

-V-

Peter Vardeman [1777]

William Vincent [nr Finney Branch Crk]

Charles Vinson [1772]

-W-

John H. Wade [N of SONTAG]

John Utley Wade [N of Turner Crk]

John S. Waid [N of SYDNORSVILLE]

Daniel Walker [1772]

Elisha Walker [listed on border]

William Walker [nr Finney Branch Crk]

Robert Walton [1751]

John Ward [1773]

Elisha Warren [1779]

Booker T. Washington birthplace [NW of SCRUGGS]

Jacob Weaver [nr Liberty Meeting House, BURNT CHIMNEY]

Merry Webb [1747]

Theodorick Webb [RETREAT]

John Webster [1785]

Luke Webster [1788]

Samuel Webster [1786]

Obediah White Stage Stop [1804]

Richard Whitten [N of Jack’s Mt]

Henry Willis [1779]

John Willis [TWO 1777 Land Grants]

Philip Wilson [1745/not listed on map]

John Winfrey [nr Runnet Bag Crk, ENDICOTT]

Charles Wingfield [listed on border]

John Woods [1779]

Robert Woods & James Martin [1749]

Shadrach Woodson [1781]

Henry Woody [1793]

William and James Worly [1808]

Joseph Wray [1747]

Moses Wray [nr Murray Knob]

William Wright [1772]

Jacob Wysong [nr Mt Airy Church]

Lewis Wysong [1810]

Valentine Wysong [below Turners Ford]

-Y-

James Young [between FERRUM & HENRY]

William Young [1778]

-1743-

(Brunswick)



{pages 24-40 }


William Gray [1743/not listed on map/see text]

-1745-

(Brunswick)

William Caldwell [1745/not listed on map/see text]

John Cannon [1745/not listed on map/see text]

John Cole [1745]

Israel Pickins [1745/not listed on map/see text]

Philip Wilson [1745/not listed on map/see text]

-1746-

(Lunenburg)

Richard Adams [1746]

Peter Elliott [1746]

Thomas Hall [1746-47]

Thomas Hill [1746]

John Linus [1746]

Brett Randolph [1746]

Richard Randolph, Col [1746]

Richard Randolph [1746-47]

John Turner [1746]

Roger Turner [1746]

-1747-

(Lunenburg)

Nicholas Alley [1747]

Francis Byrd [1747]

Mark Cole [1747]

Daniel Donahoe [1747]

Thomas Gill [1747]

Robert Hodges [1747]

Robert Hooker [1747]

Robert Jones [TWO 1747 Land Grants]

John Mason [1747]

Jeremiah Morrow [1747]

Richard Randolph [1747]

Joseph Rentfro [1747]

William Rentfro [1747]

James Turpin [1747]

Merry Webb [1747]

Joseph Wray [1747]

-1748-

(Lunenburg)

Mark Cole [1748]

Robert Hill [1748]

wife Violott, self, 0, 0, 0, 2, 14 [not tithable]

-1749-

(Lunenburg)

James Cooley [1749]

self, 1, 0, 0, 0, 1

William Ditto [1749]

John & Thomas Guthrey [1749]

Patrick Johnson [1749]

self, 0, 0, 0, 1, 2 [not tithable]

James Martin & Robert Woods [1749]

John Mason [1749]

Robert Pusey [1749]

-1750-

(Lunenburg)

William Hall [1750]

Robert Hill [1750]

-1751-

(Lunenburg)

John Ramsey [1751]

Thomas Ramsey [1751]

James Rentfro [1751]

Amos Richardson [1751]

Robert Walton [1751]

-1752-

Robert Jones [1752]

-1753-

Tully Choice [1753]

-1754-

William Maxey [1754]

-1755-

Joseph Byrd [1755]

William Cavanaugh [1755]

William Cook [1755]

James Doran [1755]

William Griffith [1755]

John Grimes [1755]

Thomas Linus [1755]

Lewis Morgan [1755]

-1756-

James Standefur[sic] [1756]

-1757-

John Kirby [1757]

-1758-

William Dillingham [1758]

Edward Richards [1758]

-1760-

Nicholas Haile [1760]

Isham Hall [1760]

-1761-

Richard Doggett [1761]

Rhoda Evans [1761]

Samuel Patterson [1761]

Robert Pusey [1761]

-1762-

Elisha and Isham Blankenship [1762]

William Calloway [1762]

James Chitwood [1762]

William Crabtree [1762]

Laughlin McGrady [1762]

Reuben Stanley [1762]

-1763-

William Holloway [1763]

Hugh Innes [1763]

John Johnson [1763]

Matthew Talbot [1763]

-1764-

Matthew Pate [1764]

-1765-

John Ellis [1765]

-1766-

John Anderson [1766]

John Hall [1766]

-1767-

Conrad Overlies [1767]

Peter Saunders [1767]

-1768-

William Kelly [1768]

-1769-

William Rentfro [1769]

-1770-

John Biby [1770]

Peter Copeland [1770]

Daniel Prilliman [sic [1770]

-1771-

William Brown [1771]

Lewis Deweese [1771]

John Murphy [1771]

Thomas Preston [1771]

John Richardson [1771]

Jonathan Richardson [1771]

John Smith [1771]

-1772-

Charles Simmons [1772]

Charles Vinson [1772]

Daniel Walker [1772]

William Wright [1772]

-1773-

Isaac Bates [1773]

Jesse Dillon [1773]

Alexander Ferguson [1773]

William Mullins [1773]

Jacob Prilliman [sic] [1773]

Joseph Stout [1773]

John Ward [1773]

-1774-

Thomas Arthur [1774]

Andrew Lazena [1774]

Meshach Perdue [1774]

William Toney [1774]

-1776-

Stephen Heard [1776]

-1777-

Paul Beck [1777]

William Davis [1777]

Miller Doggett [1777]

Peter Gearhart [1777]

John Gibson [1777]

John Haynes [1777]

Swinfield Hill [1777]

David Jones [1777]

John Jones [1777]

Thomas Jones, Capt [1777]

Stephen Lee [1777]

Robert Mavity [1777]

William Mavity [1777]

John Mullins [1777]

Robert Prunty [1777]

Joel Ragland [1777]

Michael Real [1777]

Owen Ruble [1777]

Peter Vardeman [1777]

John Willis [TWO 1777 Land Grants]

-1778-

Richard Bailey [1778]

John Lumsden [1778]

William Meade [1778]

John Pinkard [1778]

Jared Pruett [1778]

John Starkey [1778]

Joseph Turner [1778]

William Young [1778]

-1779-

Joshua Agee [1779]

Ore Bank [1779]

James Calloway [1779]

Arthur Cooper [1779]

John Dickinson [1779]

John Doughton [1779]

William Ferguson [1779]

John Gipson [1779]

John Harger [1779]

Grimes Holcomb [1779]

Stephen Hunt [1779]

William Hunter [1779]

Thomas, John & William Jamison [1779]

John Kinsey [1779]

John O’Brien [TWO 1779 Land Grants]

Robert Mason [1779]

Turner Richardson [1779]

David Smith [1779]

Philemon Sutherland [1779]

Elisha Warren [1779]

Henry Willis [1779]

John Woods [1779]

-1780-

William Bartee [1780]

Edward Choate [1780]

Sebret Choate [1780]

Joseph Davis [1780]

William Evans [1780]

John Handy [1780]

John Huff [1780]

Lewis Jenkins [1780]

Hugh McWilliams [1780]

William Meade [1780]

Mordecai Moseley [1780]

Samuel Packwood [1780]

Joshua Stanley [1780 or 1788?]

Charles M. Talbot [1780]

Luke Thornton [1780]

-1781-

Adam Coop [1781]

Michael Plaster [1781]

Shadrach Woodson [1781]

-1782-

Charles Brubaker [1782]

John Divers [1782]

Abraham Fitter[?] [1782]

Joseph Greer [1782]

William Robertson [1782]

-1783-

Walter Aday [1783]

Philip Beard [1783]

John Craighead [1783]

Elisha Lyon [1783]

Joseph Pickleheimer [1783]

-1784-

William Griffith [1784]

John Jones [1784]

Henry Kinsey [1784]

Samuel Miller [1784]

-1785-

Jacob Boone [1785]

Robert Grimmet [1785]

Thomas Hunt [1785]

John Webster [1785]

-1786-

(Franklin County)

William Cannaday [1786]

James McVey [1786]

William Martin [1786]

Samuel Webster [1786]

-1787-

(Franklin County)

George Beheler [1787]

Samuel Dent [1787]

Edgecomb Guilliams [1787]

John Snead [1787]

John Stanley [1787]

William Swanson [1787]

Samuel Underwood [1787]

-1788-

(Franklin County)

John Finney [1788]

Benjamin Hancock [1788]

Joshua Stanley [1780 or 1788?]

George Staton [1788]

Luke Webster [1788]

-1789-

(Franklin County)

Samuel Arrington [1789]

Michael Mattox [1789]

Joseph Shores Price [1789]

-1790-

(Franklin County)

John Law Sr [1790]

-1791-

(Franklin County)

Joseph Bolling [1791]

Thomas Charter [1791]

Archibald & Richard Mitchell [1791]

Robert Stockton [1791]

-1792-

(Franklin County)

Hugh Innes [1792]

Daniel Spangler [1792]

-1793-

(Franklin County)

Abraham and Luke Abshire [1793]

Joshua Doss [1793]

John French [1793]

Henry Woody [1793]

-1794-

(Franklin County)

Robert Lilley [1794]

John Noftsinger [1794]

Thomas Thompson [1794]

-1795-

(Franklin County)

Daniel Barnhart [1795]

Robert Harvey [1795]

Samuel Langdon [1795]

Phillip Lybrook [1795]

Stephen Trigg [1795]

-1796-

(Franklin County)

William Robertson [1796]

-1797-

(Franklin County)

Peter Coger [1797]

Stephen English [1797]

John Fishburn [1797]

-1798-

(Franklin County)

(Franklin County)

John Hale [1798]

-1799-

(Franklin County)

Ezekiel Dowdy [1799]

-1801-

(Franklin County)

George Chastain [1801]

Jno. Lavinder [1801]

Robert Pasley [1801]

-1802-

(Franklin County)

William A. Burwell [1802]

-1803-

(Franklin County)

Henry Carper [1803]

John Fishburn [1803]

Patrick Hix [1803]

-1804-

(Franklin County)

Thomas Hale [1804]

Obediah White Stage Stop [1804]

-1805-

(Franklin County)

Peter Angle [1805]

Peter Guerrant [1805]

-1808-

(Franklin County)

William Callaway [sic] [1808]

William and James Worly [1808]

-1809-

(Franklin County)

Waddy James, Col [1809]

-1810-

(Franklin County)

Charles Hopkins [1810]

Martin MaGhee [1810]

John Shively [1810]

Lewis Wysong [1810]

-1812-

(Franklin County)

David Goode [1812]

-1837-

(Franklin County)

Abner Bennett [1837]

-1840-

(Franklin County)

David Davis [1840]

-1850-

(Franklin County)

Ira Hurt [1850]

William Keeney [1850]




41- Churches

Antioch Church [bet RETREAT & DUGWELL]

Canton Creek Church [W of SYDNORSVILLE]

Carolina Springs Church [S of HICKMAN]

Mt. Airy Church [S of Lynville Crk]

Mt. Ivy Church [N of PENHOOK]

Old Anglican Chapel [S of NOVELTY]

Old Mt. Airy Church [S of Lynville Crk]

Old Pleasant Hill Church [S of ROCKY MOUNT]

Piedmont Church [W of CALLOWAY]

Pigg River Church [1796/NW of FERRUM]

Providence Church [W of SYDNORSVILLE]

True Vine Church [S of NOVELTY]




41-Iron Works

Hill & Co. Iron Works [NE of GOGGINSVILLE]

Washington Iron Works [1775/S of ROCKY MOUNT]

Meeting Houses

Liberty Meeting House [S of BURNT CHIMNEY]

Ellison Meeting House [E of BURNT CHIMNEY]

Salem Meeting House [N of UNION HALL]




41-Mills

Belcher Mill [Turkeycock Mt]

Brooks Mill [NW of UNION HALL]

Dillon Mill [SE of BURNT CHIMNEY]

Easom Sloan Mill [NW of FERRUM]

Holley Mill [W of SCRUGGS]

Hutchinsons Mill N of UNION HALL]

LaPrade Mill [S of NOVELTY]

Payne Mill [Lynville Crk]

Powder Mill [SW of CALLOWAY]

Slone Mill [E of BONBROOK]

Joseph Teel Mill [N of GOGGINSVILLE]

Unnamed Mill [N of BONBROOK]




42-Mines

Mica Mines [SW of SYDNORSVILLE]

Toncrey Mines [SW of Five Mile Mt]

Unnamed Mines [S of SCRUGGS]




42-Post Offices

Edwardsville Post Office [E of KENNETT]

Eula Post Office [SE of SONTAG]

Felicia Post Office [SE of BURNT CHIMNEY]

High Peak Post Office [SW of Five Mile Mt]

Jacob Naff Post Office [W of Murrays Gap]

Patti Post Office [S of SONTAG]

Pernello Post Office [SW of FERRUM]

Red Plains Post Office [Lynville Mt]

Reverie Post Office [SW of TAYLORS STORE]

Sago Post Office [S of NOVELTY]

Scruggs Post Office [N of UNION HALL]

Vashti Post Office [S of NOVELTY]

Villa Post Office [E of GOGGINSVILLE]




42-Schools

Duncan School [S of Indian Run]

Mansfield School [N of RETREAT]

William I. Tate School [S of NOVELTY]




43-Stage Stops

Wade Stage Stop [SW of ROCKY MOUNT]

Luke Standefur Stage Stop [NW of ROCKY MOUNT]

Obediah White Stage Stop [1804/W of SYDNORSVILLE]




43-Stores

William Keen Adams Store [S of NOVELTY]

Young’s Store [S of FERRUM]

Washington Dickenson Store [S of NOVELTY]




43-Tobacco Factories

Boothe Tobacco Factory [N of SCRUGGS]

Billy Brown Tobacco Factory [S of NOVELTY]

Burnell Tobacco Factory [S of TAYLORS STORE]

Rebecca Reuben Dyer lives in Alexandria, VA

{and she is soon moving to Henry, VA},

and descends from the following

early settlers of Franklin County, VA:


Joseph and Rachel (Prillaman) Dyer

David and Elizabeth (Waltz) Goode

William and Rachel (Cooley) Grayson

William Joseph and Catherine (unk) Heckman

Thomas S. and Mary “Molly” (Webb) Helms III

Robert and Violett (Linus) Hill

Swinfield and Martha (unk) Hill

Stephen and Lurania (Maupin) King

Thomas Linus

William and Elizabeth Mullins

Dennis O’Bryant

Thomas and Elizabeth (Palmer) Pearson

Jacob and Waltpurgelly (Helm) Prillaman

Jacob and Nancy (Snidow) Prillaman III

Thomas and Frances (unk) Ramsey

Thomas and Delilah (Hill) Stanley

Cuthbert Webb

Daniel and Susannah (Key Dalton) Witcher

William Witcher